grupową. Taka terapia grupowa polecana jest szczególnie ludziom, którzy czują, że muszą się wygadać, poczuć, że nie są ze swoim problemem sami. Pomaga ona również otworzyć się na innych i zrozumieć, że różni ludzie mogą mieć różne problemy, nieraz bardzo podobne, a nieraz odmienne.
Grupy terapeutyczne co do zasady są
Kwalifikacji na terapię grupową dokonuje psycholog. Warto jednak mieć świadomość, w jakich sytuacjach zalecane jest skorzystanie z tej formy wsparcia.
Terapia grupowa organizowana jest najczęściej dla osób z zaburzeniami takimi jak: otyłość, nerwica, lęk, depresja, uzależnienia, DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Grupy terapeutyczne co do zasady są planowane w taki sposób, aby dotyczyły konkretnego problemu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie lepszych efektów leczenia.
Niekiedy pacjentowi proponowana jest również psychoterapia indywidualna, stanowiąca uzupełnienie spotkań grupowych.
Korzyści z terapii grupowej
Dołączenie do grupy nieznajomych może początkowo brzmieć onieśmielająco, ale terapia grupowa zapewnia korzyści, których psychoterapia indywidualna może nie mieć. Psychologowie twierdzą w rzeczywistości, że członkowie grupy prawie zawsze są zaskoczeni tym, jak satysfakcjonujące może być doświadczenie grupy.
Grupy mogą pełnić rolę sieci wsparcia i forum rezonansu. Inni członkowie grupy często pomagają ci wymyślić konkretne pomysły na poprawę trudnej sytuacji lub życiowego wyzwania i po drodze pociągają cię do odpowiedzialności.
Regularne rozmawianie i słuchanie innych pomaga również spojrzeć na własne problemy z odpowiedniej perspektywy. Wiele osób doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym, ale niewielu mówi o nich otwarcie osobom, których nie znają dobrze. Często możesz czuć się tak, jakbyś tylko zmagał się z problemem — ale tak nie jest. Może być ulgą, gdy inni rozmawiają o tym, przez co przechodzą, i zdasz sobie sprawę, że nie jesteś sam.
Różnorodność to kolejna ważna korzyść z terapii grupowej. Ludzie mają różne osobowości i pochodzenie, i patrzą na sytuacje na różne sposoby. Widząc, jak inni ludzie radzą sobie z problemami i dokonują pozytywnych zmian, możesz odkryć całą gamę strategii radzenia sobie z własnymi problemami.
Psychoterapia to przede wszystkim terapia grupowa
Psychoterapia jest niezwykle skuteczną metodą w leczeniu schorzeń i zaburzeń dotyczących psychiki ludzkiej. Psychoterapia to przede wszystkim terapia grupowa opierająca się na cyklu spotkań z terapeutą. W zależności od rodzaju terapii zajęcia mogą być prowadzone w większych lub mniejszych grupach, czasami nawet indywidualnie.
Psychoterapia jest podróżą pacjenta, w której towarzyszy mu terapeuta, dbając o jego bezpieczeństwo i określając drogi, którymi ma podążać.
Warto zaznaczyć, że osoby korzystające z psychoterapii nie muszą mieć zaburzeń psychicznych, a mogą chcieć jedynie poprawić komfort i jakość swojego psychicznego funkcjonowania.